Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

1 września 2011

PYSZNA ZABAWA

Brak opisu obrazka Zakończyły się tegoroczne zajęcia wakacyjne organizowane wspólnymi siłami trzech Stowarzyszeń z gminy Kolonowskie. Zgodnie z kilkuletnią tradycją odnowy wsi ze Staniszcz Małych i Spóroka oraz Rodzina Kolpinga w Staniszczach Wielkich napisały projekt, który zdecydowały się wesprzeć Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich oraz gmina Kolonowskie, w ramach którego zorganizowano czas wolny młodym ludziom pozostającym podczas wakacji w domu.

Brak opisu obrazka W tym roku motywem przewodnim letniej zabawy były kulinaria. Wiele wędrówek i zabaw nawiązywało do ciekawych wątków związanych z jedzeniem... Jak zawsze nie zabrakło też zajęć, podczas których można było spalić nagromadzone kalorie. I tak odbyły się turniej ringo, wycieczki rowerowe po terenie pięknego powiatu strzeleckiego i jego okolicach. Były wyjazdy na basen i tradycyjna wyprawa „na Florydę”, czyli do jednostki wojskowej w Brzegu. Ten ostatni wyjazd okazał się jednak zupełnie wyjątkowy.

Brak opisu obrazka Uczestnicy tej wyprawy od lat przyzwyczaili się do stałego programu, który obejmował przede wszystkim zabawy na wojskowym poligonie. Tym razem było inaczej – z powodu fatalnej pogody żołnierze znaleźli dla dzieci i młodzieży inne atrakcje, takie jak muzeum Piastów Śląskich, czy zabawę z klaunem przy siedzibie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki, wody i sucharów dla każdego gościa.

Brak opisu obrazka Dzieci i młodzież zgłębiały kulinarne tajniki uczestnicząc w wyprawach do gospodarstw agroturystycznych. Tam poznały metody przetwarzania mleka na masło i ser, sposoby wykorzystywania jakże popularnego na naszych stołach ziemniaka oraz dowiedziały się jak przygotować bezpieczne ognisko z pieczonymi kiełbaskami.

Brak opisu obrazka W Spóroku uczestnicy zajęć brali udział w podchodach, podczas których poznawali zioła rosnące w naszej okolicy, a w świetlicy w Staniszczach Małych lepili znakomite ruskie pierogi i kręcili kruche ciastka przez maszynkę.

Brak opisu obrazka Ostatnim punktem wakacyjnego programu była rodzinna wyprawa do Wisły, podczas której uczestnicy zajęć poznawali smaki śląsko – góralskiej kuchni, także goszcząc w gospodarstwie agroturystycznym. Uczestnicy wyprawy zdobyli Baranią Górę i obejrzeli nową skocznię narciarską w Wiśle – Malince.

Tegoroczna akcja letnia zorganizowana przez trzy stowarzyszenia była pełna różnych smaków i dobrej zabawy. Ciekawe na jaki pomysł wpadną organizacje za rok?

Wersja XML